Zobacz szczegółową prognozę pogody dla  Łeby
  

Poniżej dostępny jest opis wyprawy nad rzekę Łebę zorganizowany przez 5 Harcerska Drużynę "Zawieja"
ZOBACZ TU !!!


fot. 5 Drużyna Harcerska "Zawieja"

Otwarcie przepławki w CHOCIELEWKU

10.11.2001 W miejscowości Chocielewko (niedaleko Lęborka) powstała przepławka umożliwiająca wędrówkę ryb łososiowatych w górę rzeki w celu rozmnażania się. Przepławka znajduje się w Ośrodku Hodowli Ryb Łososiowatych którego właścicielem jest Pan Waldemar Nowicki. Projektantem przepławki był Pan Józef Zgrabczyński z Poznania. Dzięki przepławce ryby mogą wędrować z Morza Bałtyckiego bez żadnych przeszkód w górę rzeki .Długość przepławki wynosi 350m. Wykonał ją na własny koszt sam właściciel hodowli. Budowa trwała 4 miesiące.

 

fot. Marian Ślęzak

Stowarzyszenie Powiatów, Miast i Gmin

18.02.2002 Dziennik Bałtycki donosi:

"Do Krajowego Rejestru Sądowego zostało wpisane stowarzyszenie powiatów, miast i gmin "Ochrona pradoliny rzeki Łeby i wód Bałtyku". Zrzeszenie skupia gminy Wicko, Łęczyce, Nową Wieś Lęborską, Główczyce, miasta Lębork i Łebę oraz powiat lęborski.

  • Dzięki zarejestrowaniu stowarzyszenia będziemy mogli podejmować wszystkie ponadgmmine inwestycje związane z ochroną rzeki Łeby i wód przybrzeżnych Bałtyku - mówi Jacek Wityk z Biura Promocji Urzędu Miejskiego w Lęborku.

  • Może to być np. budowa oczyszczalni ścieków czy rozbudowa kanalizacji w gminach leżących nad rzeką Łebą. Oprócz działań związanych z ochroną rzeki będą mogły być prowadzone inwestycje czysto ekologiczne, takie jak zarybianie rzeki szlachetnymi gatunkami ryb czy utrzymanie terenów zielonych. Stowarzyszenie będzie mogło ubiegać się o wsparcie ze środków Unii Europejskiej.

  • Unia chętnie wspiera projekty ponadregionalne, tym bardziej, jeżeli są one związane z ekologią - dodaje Wityk

Spotkanie z Robertem Traczem

20.06.2002 O godzinie 18.00 odbyło się spotkanie z Robertem Traczem. Autor książki jest miłośnikiem pomorskich rzek, a nade wszystko strug. Ze spinningiem i muchówką przewędrował Kaszuby wzdłuż i wszerz. Znany jest z artykułów publikowanych w "Wiadomościach Wędkarskich" i innych fachowych pismach poświęconych wędkowaniu. Książka, jak napisał we wstępie, nie jest przewodnikiem po Kaszubach i ich rzekach, lecz sumą blisko trzydziestoletnich doświadczeń i wrażeń zdobytych podczas wędkarskich wypraw po tej krainie. Autor podkreślił, że książka została napisana od serca, z pewną pokorą wobec kaszubskiej przyrody i z szacunkiem dla Kaszubów.


fot.Iwona Ptasińska

Źródła Łeby

16.08.2002 Przedstawiciele Towarzystwa Rzeki Łeby zorganizowali wyprawę w celu ustalenia rzeczywistych źródeł Łeby (pomiar odległości i określenie współrzędnych atrakcyjnych miejsc na rzece Łebie np.: mosty , kładki itd)

fot. Marian Ślęzak

Udział przedstawicieli Towarzystwa Przyjaciół Rzeki Łeby w wyborach samorządowych

Z.Lisiecki i R.Nowicki zostali wybrani do Rady Powiatu Lęborskiego. W programie działań radnych przewidziane są między innymi zagadnienia :

  • rozwiązania problemu cuchnących ścieków z Drożdżowni w Maszewie rozdeszczowywanych na zachodnich obrzeżach

  • udrożnienia i rewitalizacji lokalnej sieci hydrograficznej,

  • zapewnienia mieszkańcom lepszej ochrony przeciwpowodziowej poprzez odtworzenie systemu melioracyjnego ,

  • wybudowanie w Lęborku przepławki na rzece Łebie,

  • ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko hodowli ryb łososiowatych i małych elektrowni wodnych,

  • powstrzymania dalszego zanieczyszczania i degradacji jeziora Lubowidz

fot.Iwona Ptasińska