Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/platne/rzekaleba/public_html/maincore.php on line 35

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/platne/rzekaleba/public_html/maincore.php on line 35

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/platne/rzekaleba/public_html/maincore.php on line 36

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/platne/rzekaleba/public_html/maincore.php on line 36

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/platne/rzekaleba/public_html/maincore.php on line 37

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/platne/rzekaleba/public_html/maincore.php on line 37

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/platne/rzekaleba/public_html/maincore.php on line 38

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/platne/rzekaleba/public_html/maincore.php on line 38

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/platne/rzekaleba/public_html/maincore.php on line 39
Towarzystwo Przyjaciół Rzeki Łeby - News: "Troć Łeby 2010"- relacja z imprezy
Nawigacja
Strona Główna
Aktualności
Artykuły
Galeria
Galeria B.Kotlarz
Statut TPRŁ
Do pobrania
Linki
Kontakt
Szukaj
Przekaż 1 % podatku
Info TPRŁ
eng pl
Przekaż 1 % swojego podatku
opp
Galeria B. Kotlarz
galeria kotlarz
Nasze wyróżnienia
nasze wyróżnienia
Ostatnie artykuły
Skrzydlaty architekt
Bielik- najwi?kszy s...
Błękitna Strzała- zi...
Logo Towarzystwa Prz...
"Troć Łeby" - zawody
"Troć Łeby 2010"- relacja z imprezy


OTWARCIE


9 stycznia 2010 na terenie gospodarstwa rybackiego Anny i Waldemara Nowickich odbyło się uroczyste otwarcie VII Ogólnopolskich Zawodów Muchowych „Troć Łeby 2010”, zorganizowanych przez Klub Muchowy „Dolina Łeby” i Towarzystwo Przyjaciół Rzeki Łeby pod patronatem medialnym magazynu “Wędkarski Świat”. Dzięki udostępnieniu przez gościnnych gospodarzy terenu hodowli ceremonię udało się przeprowadzić sprawnie i bez strat w ludziach, pomimo ekstremalnych warunków atmosferycznych- budynek wylęgarni osłaniał przed porywistym, dochodzącym do 8m/s wiatrem. Jak co roku na uczestników czekał barszcz z krokietami, ciepła kawa i herbata oraz przekazane przez firmę Farm Frites frytki. Wszyscy zawodnicy otrzymali również pamiątkowe zestawy upominków, w skład których wchodziła książka „Wiatrołomy” Eugeniusza Paukszty (prezent od Dominika Paukszty- syna pisarza), kalendarz wędkarski od Drukarni sil-veg-druk z Lublińca, płyta o rzece Łebie oraz torba „wybierz Lębork”.


W tym roku do rywalizacji o puchar prezesa Towarzystwa Przyjaciół Rzeki Łeby stanęło 112 znakomitych muszkarzy z całej Polski i nie tylko- specjalnie na zawody przyjechali koledzy pracujący m.in. w Irlandii i Danii oraz wędkarz z Czech. Uroczystość uświetnili zaproszeni goście: poseł na Sejm RP Witold Namyślak, burmistrz Lęborka Włodzimierz Klata, wiceprezes ZO PZW w Słupsku Zbigniew Buśkiewicz, od lat wspierający działalność TPRŁ Tadeusz Ślęzak oraz Sekretarz Stowarzyszenia Polskich Producentów i Importerów Sprzętu Wędkarskiego Dominik Paukszta. Ceremonia rozpoczęła się od uczczenia chwilą ciszy pamięci zmarłego członka Klubu Muchowego Dolina Łeby” Zdzisława Ptaszyńskiego. Otwarcia imprezy dokonał poseł na Sejm RP Witold Namyślak, następnie głos zabrał burmistrz Lęborka Włodzimierz Klata oraz prezes Zarządu TPRŁ Marian Ślęzak.


Podczas ceremonii tradycyjnie wyróżniono zasłużone osoby. Pierwszy w historii Tytuł Honorowego Członka Towarzystwa Przyjaciół Rzeki Łeby za szczególne zasługi w rozwoju wędkarstwa w dorzeczu Łeby i w ochronie jej rybostanu nadano Andrzejowi Podeszwie, właścicielowi firmy Jaxon. Wyróżnienie z rąk prezesa Zarządu TPRŁ Mariana Ślęzaka odebrał w imieniu Andrzeja Podeszwy Dominik Paukszta. Grafikę Roberta Tracza oraz Grawerton z nadaniem tytułu Honorowego Członka Klubu Muchowego „Dolina Łeby” za szczególny wkład w ochronę rzeki Łeby i jej rybostanu Tadeuszowi Ślęzakowi, właścicielowi firmy SAT, wręczył prezes Klubu Andrzej Adamiak. Rzeźbioną troć za zasługi w tworzeniu klubów i towarzystw wędkarskich rozwijających i uszlachetniających pomorskie wędkarstwo oraz pomoc w organizacji kolejnych edycji Troci Łeby Andrzej Adamiak przekazał wybitnemu muszkarzowi Edmundowi Antropikowi. Podobne statuetki z podziękowaniem za wieloletnią cenną pomoc okazywaną organizatorom zawodów powędrowały do firm Dragon i BSI Polska sp. z o.o. Exori. Z rąk prezesa TPRŁ Mariana Ślęzak odebrali je przedstawiciel Dragona Marcin Gregorek oraz reprezentujący BSI Zbigniew Bączkowski. Za wieloletnią efektywną działalność na rzecz lęborskiego środowiska wędkarskiego oraz udział w odtwarzaniu walorów przyrodniczych dorzecza Łeby uhonorowano prezesa Koła PZW Lębork-Miasto Mariusza Szczepaniaka, któremu pamiątkowy grawerton repliki zegarków przekazał burmistrz Lęborka Włodzimierz Klata. Stanisław Fietkiewicz, dowódca grupy SSR przy kole PZW Lębork-Miasto, został nagrodzony za zaangażowanie w akcję ochrony tarła troci- odebrał z rąk Grzegorza Kościuka wędkę ufundowaną przez sklep wędkarski Trotka w Lęborku. Uhonorowano także Państwa Annę i Waldemara Nowickich, znanych z wieloletniej działalności proekologicznej oraz wspierania organizacji zawodów Troć Łeby. Piękną grafikę Roberta Tracza wręczył im poseł na Sejm RP Witold Namyślak, a kwiaty- prezes Klubu Muchowego „Dolina Łeby” Andrzej Adamiak.


 

 

 

 

 

 

PATRONAT MEDIALNY:



SPONSORZY:


MG Angling International
BSI Polska sp. z o.o.- Exori

Burmistrz Miasta Lęborka
Dom Handlowy Jantar

Farm Frites Poland S.A.

Gospodarstwo Rybackie A.W. Nowiccy

Sklep wędkarski przynęta poznań

Jaxon- Andrzej Podeszwa

Robert Tracz

hurtownia Salar- p.stypiński

Marek Maciński

Piekarnia Darznik

Portal Internetowy Namuche.pl

Edmund Antropik

jakub chruszczewski

Spomel Lębork

PZW Koło Lębork Miasto

SKLEP SPENT- WWW.SPENT.COM.PL
Sklep wędkarski trotka
SAT- Tadeusz Ślęzak
Sklep Wędkarski RED w wejherowie
Sklep Wędkarski Reksio
Starostwo powiatowe w lęborkU

ternaeben pl sp. z o.o.

drukarnia sil-veg-druk

www.runowo.pl

dragon

aluprof.eu

dominik paukszta












Dominik Paukszta, sekretarz Stowarzyszenia Polskich Producentów i Importerów Sprzętu Wędkarskiego, odbiera w imieniu Andrzeja Podeszwy grawerton z nadaniem tytułu Honorowego Członka TPRŁ z rąk prezesa Zarządu TPRŁ Mariana Ślęzaka









Tadeusz Ślęzak odbiera grawerton z nadaniem tytułu Honorowego Członka Klubu Muchowego "Dolina Łeby" z rąk prezesa Klubu Andrzeja Adamiaka





Andrzej Adamiak wręcza rzeźbioną troć Edmundowi Antropikowi







Przedstawiciel BSI Polska sp. z o.o. Exori Zbigniew Bączkowski z rzeźbioną trocią







Przedstawiciel firmy Dragon Marcin Gregorek z rzeźbioną trocią







Burmistrz Lęborka Włodzimierz Klata wręcza grawerton prezesowi Koła PZW Lębork Miasto Mariuszowi Szczepaniakowi





Stanisław Fietkiewicz odbiera z rąk Grzegorza Kościuka wędkę ufundowaną przez sklep wędkarski Trotka w Lęborku



Państwo Anna i Waldemar Nowiccy odbierają grafikę wędkarską z rąk posła na Sejm RP Witolda Namyślaka





Poseł na Sejm RP Witold Namyślak dokonuje otwarcia zawodów



Przemawia burmistrz Lęborka Włodzimierz Klata



Przemawia prezez Zarządu TPRŁ Marian Ślęzak


Płyta o rzece Łebie i działalności TPRŁ


W pamiątkowych zestawach rozdanych uczestnikom imprezy można było znaleźć m.in. książkę znanego pisarza Eugeniusza Paukszty pt.”Wiatrołomy”. Fundatorem tej nagrody był obecny na zawodach syn pisarza, Dominik Paukszta.

Eugeniusz Paukszta był zapalonym wędkarzem, łowił przede wszystkim na spinning na jeziorach Mazur, Ziemi Lubuskiej i Pomorza. Łowił też pstrągi potokowe na górnej Brdzie. W wielu Jego powieściach i opowiadaniach obecna jest tematyka wędkarska. W „Wiatrołomach” w piękny sposób opisał przyrodę Pomorza.

 




DZIEŃ I

 

Po ceremonii otwarcia zawodnicy ruszyli na łowiska. Pogoda zafundowała w tym roku powtórkę meteohorroru z poprzednich edycji imprezy. Lodowaty wiatr dochodzący do 8m/s porywał z ziemi tumany śniegu i ciskał go w twarz. Pomimo tak niesprzyjających warunków zawodnicy dobrze znieśli trudy sześciogodzinnej tury i złowili 8 troci. 2 ryby wróciły do wody- po raz pierwszy w historii imprezy dopuszczono opcję no kill, polegającą na zgłaszaniu wypuszczonych ryb na podstawie zdjęć na tle specjalnej miarki. Z opcji no kill skorzystał Edmund Antropik, który od lat upominał się o jej wprowadzenie na Troci Łeby oraz Sławomir Brzostowicz z Poznania. Największą troć I tury (70 cm) złowił Szymon Myszkowski, który próbę jej podebrania przypłacił kąpielą w zimnej wodzie…


Oficjalne wyniki po I turze:

1. Szymon Myszkowski (Lębork)- 1 szt; 535 pkt (70 cm)

2. Andrzej Adamiak (Lębork)- 1 szt; 533 pkt (68 cm)

3. Marek Rybaczek (Lębork) 530,9 pkt (65,9 cm)

4. Grzegorz Chrzanowski (Lębork) 530 pkt (65 cm)

5. Andrzej Kwiatkowski (Gdańsk) 526 pkt (61 cm)

6. Piotr Tomaszczyk (Lębork) 525 pkt (60 cm)

7. Edmund Antropik (Gdańsk) 524 pkt (59 cm) ryba wypuszczona

8. Sławomir Brzostowicz (Poznań) 519 pkt (54 cm) ryba wypuszczona



Po sześciu godzinach wędkowania zawodnicy wrócili do bazy noclegowej w Pałacu pod Bocianim Gniazdem w Runowie, gdzie zjedli obiad, a następnie obejrzeli przedstawioną przez Zygmunta Lisieckiego prezentację o działalności Towarzystwa Przyjaciół Rzeki Łeby w roku 2009. Wieczorne pogawędki przeciągnęły się do późna… Na chwilę przerwało je jedynie pojawienie się niespodzianki kulinarnej, którą okazało się… pieczone prosię
J


Portal
namuche.pl jak co roku zorganizował konkurs na najciekawszą muchę. W jury zasiedli: Jakub Chruszczewski (Myślenice), Rafał Kamiński (Chrzanów Mały), Tomasz Bogdanowicz (Gdynia) oraz Grzegorz Łoszewski (Warszawa).

Wyniki konkursu na najciekawszą muchę:

1. Roman Sil

2. Jarosław Koszarowski

3. Krzysztof Kozłowski



 





fot. R.Bednarski


Szymon Myszkowski z największą trocią I tury (70 cm) (fot. S. Myszkowski)


Okazała troć wygina muchówkę Grzegorza Chrzanowskiego... (fot.M.Zawadzki) 


...zostaje wprawnie podebrana (fot.M.Zawadzki)


Grzegorz Chrzanowski prezentuje swoje 65 cm trofeum (fot. M.Zawadzki)


Andrzej Adamiak holuje...  (fot.M.Kostuch)


...68 cm troć (fot. A.Owsiejko)


fot. R.Bednarski


Edmund Antropik z wypuszczoną trocią 59 cm (fot. E.Antropik)


(fot. E.Antropik)

Zbigniew Brzostowicz z wypuszczoną trocią 54 cm (fot. Z.Brzostowicz)


fot. Z.Brzostowicz


fot. R.Bednarski




Prezentacja działalności TPRŁ przedstawiona przez Zygmunta Lisieckiego


Niespodzianka kulinarna


Ogłoszenie wyników konkursu na najciekawszą muchę


Roman Sil Odbiera nagrodę za I miejsce w konkursie na najciekawszą muchę


Mucha Romana Sila (I miejsce)


Mucha Jarosława Koszarowskiego (II miejsce)


Mucha Krzysztofa Kozłowskiego (III miejsce)


Muchy juniorów




 

 

DZIEŃ II


Drugi dzień imprezy niestety nie przyniósł poprawy pogody. Mimo to zawodnicy walczyli do końca i złowili 6 troci. Po zasłużone najwyższe laury sięgnął Grzegorz Chrzanowski, człowiek, który od lat dużo wolnego czasu i energii poświęca akcjom ochrony tarła troci. Dołowił on ok. 60- centymetrową rybę do 65 cm sztuki z poprzedniego dnia. Tuż za nim uplasował się Piotr Tomaszczyk, który również zgłosił po jednej troci w sobotę i w niedzielę. Trzecie miejsce zajął Marcin Pagiński, który w niedzielę złowił największą rybę zawodów (71,6 cm). Jedyny srebrniak imprezy to trofeum Mariusza Wysockiego z Lęborka. Ciekawostką jest, że muchę Zbigniewa Bossego zaatakowała… flądra. Ryba wróciła do wody
J



Klasyfikacja końcowa:

1. Grzegorz Chrzanowski (Lębork) 1054,9 pkt (65 cm, 59,9 cm)

2. Piotr Tomaszczyk (Lębork)- 1 szt; 1050,4 pkt (60 cm, 60,4 cm)

3. Marcin Pagiński (Elbląg) 536,6 pkt (71,6 cm)

4. Szymon Myszkowski (Lębork) 535 pkt (70 cm)

5. Andrzej Adamiak (Lębork) 533 pkt (68 cm)

6. Marek Rybaczek (Lębork) 530,9 pkt (65,9 cm)

7. Andrzej Kwiatkowski (Gdańsk) 526 pkt (61 cm)

8. Grzegorz Lipa (Dębica) 524,4 pkt (59,4 cm)

9. Edmund Antropik (Gdańsk) 524 pkt (59 cm)

10. Sławomir Brzostowicz (Poznań) 519 pkt (54 cm)

11. Dariusz Kowalewski (Gdańsk) 518,8 pkt (53,8 cm)

12. Mariusz Wysocki (Lębork) 514 pkt (49 cm)



Po II turze zawodów uczestnicy zjechali do Pałacu pod Bocianim Gniazdem w Runowie, gdzie podano obiad. Po posiłku odbyło się uroczyste podsumowanie zawodów z udziałem gości- starosty lęborskiego Ryszarda Wenty oraz prezesa ZO PZW w Słupsku Teodora Rudnika. Puchar za I miejsce Grzegorzowi Chrzanowskiemu wręczył prezes Zarządu TPRŁ Marian Ślęzak. Nagrodą główną Troci Łeby 2010 był ufundowany przez MG Angling International unikatowy kołowrotek Ross Reels Vexsis z grawerunkiem Troć Łeby 2010. Dodatkowo Grzegorz Chrzanowski otrzymał m.in. kociołek wykonany przez Spomel Lębork, piękną wędkarską grafikę od Roberta Tracza oraz wiele innych cennych nagród. Zdobywcy II miejsca, Piotrowi Tomaszczykowi, puchar wręczył starosta lęborski Ryszard Wenta. III miejsce wywalczył Marcin Pagiński, któremu puchar ufundowany przez Farm Frites Poland S.A. wręczył przedstawiciel tej firmy Mariusz Wysocki, a rzeźbioną troć za największą rybę w imprezy przekazał mu Ryszard Wenta. Sponsorzy jak co roku nie zawiedli i liczne cenne nagrody rzeczowe powędrowały do zdobywców miejsc I-VI w klasyfikacji indywidualnej. Juniorzy otrzymali upominki od Sklepu Wędkarskiego RED w Wejherowie oraz od Marcina Gregorka.


Zawody przyciągnęły 112 znakomitych muszkarzy, wielu z nich przyjeżdża na Troć Łeby od lat. W trakcie dwóch tur łącznie złowiono 14 troci, co można uznać za dobry wynik, dowodzący skuteczności ochrony tarła ryb łososiowatych w dorzeczu Łeby. Po raz pierwszy w historii imprezy wprowadzono opcję no kill, z której skorzystało dwóch wędkarzy.


Uczestnicy zawodów, którzy dysponują ciekawymi, wykonanymi nad wodą zdjęciami złowionych podczas imprezy troci, są proszeni o ich nadsyłanie na adres
towarzystwo@dolinaleby.eu (najlepiej w rozdzielczości 1024x768). Postaramy się sukcesywnie umieszczać je w relacji.





Zbigniew Bossy ze złowioną na muchę flądrą (fot. Z.Bossy)


Marcin Pagiński z trocią 71,6 cm- największą rybą zawodów (fot.M.Wiśniewski)


(fot. M.Wiśniewski)


Troć 59,9 cm Grzegorza Chrzanowskiego (fot. G.Chrzanowski)


Grzegorz Lipa prezentuje 59,4 cm samca troci (fot. G.Lipa)


(fot. G.Lipa)


Troć 57 cm Marcina Kostucha  nie zgłoszona do konkursu. Ryba wypuszczona (fot. M. Kostuch)


Srebrniak Mariusza Wysockiego






Prezes Zarządu TPRŁ Marian Ślęzak wręcza puchar zwycięzcy zawodów Troć Łeby 2010 Grzegorzowi Chrzanowskiemu


Nagroda główna- ufundowany przez MG Angling International unikatowy kołowrotek Ross Reels Vexsis z grawerunkiem
Troć Łeby 2010


Grzegorz Chrzanowski, zwycięzca VII Ogólnopolskich Zawodów Muchowych „Troć Łeby 2010” (fot.M.Zawadzki)


Starosta lęborski Ryszard Wenta wręcza puchar zdobywcy II miejsca Piotrowi Tomaszczykowi


Marcin Pagiński odbiera puchar za III miejsce z rąk przedstawiciela firmy Farm Frites Mariusza Wysockiego


Starosta lęborski Ryszard Wenta przekazuje Marcinowi Pagińskiemu statuetkę za najwiekszą rybę


Najmłodszy uczestnik imprezy- Michał Greszta z Wejherowa odbiera upominki


Juniorzy odbierają upominki


Przemawia starosta lęborski Ryszard Wenta


Przemawia prezes ZO PZW w Słupsku Teodor Rudnik

 Trójka zwycięzców.



tekst i zdjęcia Kamil Lisiecki