Nawigacja
Strona Główna
Aktualności
Artykuły
Galeria
Galeria B.Kotlarz
Statut TPRŁ
Do pobrania
Linki
Kontakt
Szukaj
Przekaż 1 % podatku
Info TPRŁ
eng pl
Przekaż 1 % swojego podatku
opp
Galeria B. Kotlarz
galeria kotlarz
Nasze wyróżnienia
nasze wyróżnienia
Ostatnie artykuły
Walne Zgromadzenie C...
Walne Zgromadzenie C...
Skrzydlaty architekt
Bielik- najwi?kszy s...
Błękitna Strzała- zi...
Walne Zgromadzenie Członków.
Wiadomości

Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Rzeki Łeby zaprasza na:

Walne Zgromadzenie Członków Towarzystwa, które odbędzie się w sobotę 29 czerwca 2024 r. o godzinie 12;00 (drugi termin godz. 12;15) w siedzibie Towarzystwa ul. Krzywoustego 1 / 225.

Zapraszamy.


W-z Zarządu Tomasz Borowiecki.
LIST OTWARTY
Wiadomości
Poniżej publikujemy list otwarty.


Troć Łeby 2016 - relacja


50 zawodników z całego kraju uczestniczyło w XIII edycji Ogólnopolskich Zawodów w Wędkarstwie Muchowym „Troć  Łeby 2016”, zorganizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Rzeki Łeby i Klub Muchowy „Dolina Łeby” pod patronatem medialnym magazynu „Wędkarski Świat”.Zawody rozegrane zostały w formule „no kill”.






PATRONAT MEDIALNY:


SPONSORZY:

JAXON- ANDRZEJ PODESZWA

ZARZĄD OKRĘGU PZW W SŁUPSKU

BURMISTRZ MIASTA LĘBORKA

STAROSTWO POWIATOWE W LĘBORKU

FARM FRITES POLAND S.A.

SKLEP WĘDKARSKI REKSIO W LĘBORKU

SAT- TADEUSZ ŚLĘZAK

EGO FISHING

WĘDKARSKI ŚWIAT-PATRONAT MEDIALNY

WWW.FLYHOUSE.PL

PZW KOŁO LĘBORK MIASTO

SPOMEL LĘBORK


W dniach 9-10.01.2016r. w Runowie odbyła się kolejna już XIII edycja zawodów muchowych „Troć Łeby 2016”. W zawodach wzięło udział 50 zawodników, w tym kilka ekip z południowej części kraju, którzy przyjechali ponad 700km! Tegoroczna edycja pod względem pogodowym była udana, nie było silnych wiatrów, ani dwucyfrowych temperatur poniżej zera. Tradycyjnie już zawody rozpoczęły się w sobotę rano. Na rozpoczęciu serwowano ciepły barszcz z krokietami. Następnie odbył się pokaz rzutów jednoręczną muchówką poprowadzony przez Piotra Talmę (Master Instructor certyfikowany przez FFF (Flyfishing of Fly Fishers), po czym zawodnicy udali się na pierwszą turę zawodów. Szczęśliwcem okazał się Dariusz Zięba z Koszalina, który złowił srebrniaka o długości 57cm. Ponadto dwóch zawodników zerwało ryby (jeden tuż przy nogach) oraz kilku odnotowało branie. Po powrocie do bazy zawodów uczestnicy udali się na obiad. W międzyczasie sprzęt zaprezentowała firma Flyhouse. Rozmowy przy pieczonej świni (niespodziance kulinarnej) toczyły się do późnych godzin nocnych, można było usłyszeć opowieści o dalekich podróżach, walkach z rybami oraz powspominać stare czasy, a także wymienić się muchami. W niedzielę, nie kto inny jak Dariusz Zięba złowił pięknego pstrąga tęczowego o długości 44cm. Zwycięzcą zawodów został już po raz drugi Dariusz Zięba. GRATULUJEMY!

 

 

 

DO ZOBACZENIA ZA ROK!!!

Walne zebranie sprawozdawcze
Wiadomości

W imieniu Zarządu TPRŁ zapraszam na Walne Zebranie Sprawozdawcze Towarzystwa Przyjaciół Rzeki Łeby, które odbędzie się dnia 21 marca 2015 roku w sobotę o godzinie 9.00 w I i 9.15 w II terminie.

Prezes Zarządu
Marcin Kostuch
Troć Łeby 2015 "no kill" - RELACJA




72 zawodników z całego kraju uczestniczyło w XII edycji Ogólnopolskich Zawodów w Wędkarstwie Muchowym „Troć  Łeby 2015”, zorganizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Rzeki Łeby i Klub Muchowy „Dolina Łeby” pod patronatem medialnym magazynu „Wędkarski Świat”. Zawody rozegrane zostały w formule „no kill”.






PATRONAT MEDIALNY:


SPONSORZY:

JAXON- ANDRZEJ PODESZWA

ZARZĄD OKRĘGU PZW W SŁUPSKU

BURMISTRZ MIASTA LĘBORKA

STAROSTWO POWIATOWE W LĘBORKU

FARM FRITES POLAND S.A.

SKLEP WĘDKARSKI REKSIO W LĘBORKU

SAT- TADEUSZ ŚLĘZAK

EGO FISHING

WĘDKARSKI ŚWIAT-PATRONAT MEDIALNY

WWW.FLYHOUSE.PL

PZW KOŁO LĘBORK MIASTO

SPOMEL LĘBORK


Na dwa dni przed zawodami nic nie wskazywało, że podczas zawodów będziemy przechodzili pogodowy armageddon. Ekipie muszkarzy, która przyjachała do nas aż z Dębicy (ponad 800km!)– Adamowi i Grześkowi udało się nawet wyholować po jednej troci, ryby były aktywne i chętnie atakowały nasze muchy. Niestety pierwszego dnia zawodów nastąpiło załamanie pogody, ciśnienie spadło w pół dnia o 15 hPa, obfity opad deszczu i huraganowy wiatr dodatkowo utrudniał łowienie. W zasadzie, brakowało tylko śniegu… ….który wraz z deszczem urozmaicił warunki pogodowe kolejnego dnia zawodów.

Druga tura była prawdziwym wyzwaniem. Wezbrana, mętna woda, silny, porywisty wiatr, deszcz ze śniegiem spowodowały, że trzeba było olbrzymiego samozaparcia by stanąć z muchówką nad brzegiem Łeby. Mimo wszystko próbowaliśmy…

Baza zawodów, rozegranych w dniach 10-11.01.2015r. na rzece Łebie, znajdowała się w Pałacu pod Bocianim Gniazdem w Runowie. Inaugurację uświetniło swoją obecnością wielu zaproszonych gości, m.in. burmistrz Lęborka Witold Namyślak, który dokonał uroczystego otwarcia imprezy.

Niestety fatalne warunki atmosferyczne, które drugi raz z kolei właściwie uniemożliwiają współzawodnictwo nie pozwoliły nam tym razem wyłonić laureata imprezy.

W tym roku tradycyjnie postaraliśmy się o kilka atrakcji dla uczestników. Największą z nich był bezpłatny kurs rzutów dwuręczną muchówką

, który wzbudził ogromne zainteresowanie wśród uczestników.

Po pierwszej turze zawodów w bazie noclegowej - Marcin Gregorek z firmy Flyformers pokazał nam jak prawidłowo wiązać muchy tubowe. Muchy Marcina z czystym sumieniem polecamy do używania zarówno w polskich jak i zagranicznych łowiskach.

Podczas zawodów mogliśmy również podziwiać najnowszą ofertę wędek i kołowrotków muchowych firmy JAXON, która jest ciekawą propozycją dla każdego wędkarza chcącego rozpocząć swoją „dwuręczną muchową przygodę”.

Firma EGO zaprezentowała również kilka swoich produktów, wśród których największą naszą sympatią cieszył się przepiękny kołowrotek klasy spey i fantastyczna dwuręczna wędka, której walory powinni docenić bardziej doświadczeni wędkarze.

Tradycyjnie już rozegraliśmy konkurs na najlepszą muchę, której laureatem został Kuba Chruszczewski.


Fotorelacja w rozwinięciu wiadomości



Troć Łeby 2016 - "no kill"
Wiadomości

Towarzystwo Przyjaciół Rzeki Łeby i Klub Muchowy "Dolina Łeby" już po raz "XIII" organizują zawody w wędkarstwie muchowym z cyklu "Troć Łeby", które odbędą się w dniach 9-10 stycznia 2016r. nad rzeką Łebą.
Zawody rozgrywane będą  „na żywej rybie”. Prosimy o zabranie ze sobą aparatów fotograficznych i szczególną troskę o złowione ryby.

Patronat medialny nad imprezą obejmuje redakcja miesięcznika Wędkarski Świat.

PATRONAT MEDIALNY:

OTWARCIE ZAWODÓW ODBĘDZIE SIĘ W BAZIE NOCLEGOWEJ W RUNOWIE (dojazd)


Dane kontaktowe do organizatora:
e-mail: towarzystwo@dolinaleby.eu

Andrzej Adamiak tel.: 601 079 900601 079 900

Marcin Kostuch tel.: 669 183 166669 183 166


Program imprezy:
Sobota 9.01.2016 r.
8.00 - zbiórka zawodników w Pałacu pod Bocianim Gniazdem w Runowie
9.00 - uroczyste otwarcie zawodów
9.30 - 15.30 - I tura zawodów
16.00 - 17.00 powrót do bazy noclegowej w Runowie
18.00 - 19.00 posiłek (obiad-kolacja)
19.00 – instruktarz rzutów muchowych FFF Piotr Talma

Niedziela 10.01.2016 r.
6.45 - 7.30 - śniadanie

8.30 - 13.30 - II tura zawodów
13.30 - 14.00 - powrót do bazy noclegowej w Runowie
14.30 - 15.00 - obiad
15.30 - podsumowanie zawodów, wręczenie pucharów i nagród.



Opłata uiszczana na miejscu wynosi 160zł.
W ramach tej opłaty organizator zapewnia nocleg z 9/10 stycznia 2016r. w Pałacu pod Bocianim Gniazdem w Runowie, wymienione w programie posiłki oraz ubezpieczenie każdego zawodnika.


Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa i zgłoszenie rezerwacji w Pałacu pod Bocianim Gniazdem w Runowie:

tel.: 59 811 51 4959 811 51 49,

www.runowo.pl

Uczestnicy zawodów Troć Łeby 2016 decyzją Zarządu Okręgu PZW w Słupsku są zwolnieni z opłaty za wędkowanie podczas zawodów.

Atrakcją zawodów będzie instruktarz rzutów muchowych poprowadzony przez  licencjonowanego instruktora rzutów muchowych federacji FFF Piotra Talmę.

Serdecznie dziękujemy ZO PZW w Słupsku za wsparcie.

Czyszczenie zespołu tarlisk "Trzy mosty"

13 września w sobotę członkowie TPRŁ z pomocą firmy "Rewers" oczyścili i przygtowali zespół tarlisk "Trzy Mosty" do zbliżającego się tarła troci wędrownej.
W tym roku wykorzystaliśmy innowacyjną technikę czyszczenia żwirowego podłoża z piasku i porastających żwir glonów przy pomocy pomp pływakowych. Wypłukiwanie piasku z podłoża żwirowego przy pomocy strumienia wody okazało się bardzo efektywne.
Teraz z niecierpliwością czekamy na pierwsze trocie, które pojawią się na oczyszczonych tarliskach.
Podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w prace osób!

Fotki - Michał Rubaszko.


1% - podziękowanie
Powoli spływają do nas środki finansowe, które otrzymaliśmy od Państwa w ramach 1% podatku dochodowego.
Już teraz, wszystkim darczyńcom bardzo serdecznie dziękujemy za wsparcie, bez którego funkcjonowanie naszej organizacji byłoby właściwie niemożliwe.
Życzymy Państwu wielu niezapomnianych chwil nad rzeką Łebą i jej dopływami.
Serdeczne podziękowania za wsparcie i zaufanie!

Zarząd TPRŁ
Projekt planów ochrony SPN - strona informacyjna
Przesyłamy adres strony, na której publikowane są infomacje z toczących się konsultacji do powstających planów ochrony obszarów Ostoja Słowińska, Przybrzeżne Wody Bałtyku oraz Słowińskiego Parku Narodowego:


Przypominamy, że TPRŁ w konsultacjach korzysta z prawa strony i aktywnie uczestniczy w pracach, szczególnie dotyczących ochrony ichtiofauny.
Walne zebranie TPRŁ
W dniu 26 kwietnia 2014r. obradowało Walne Zebranie Sprawozdawczo - Wyborcze Towarzystwa Przyjaciół Rzeki Łeby.

Nowe władze TPRŁ ukonstytuowały się w składzie:

Zarząd:

- prezes Marcin Kostuch

- wiceprezes Andrzej Adamiak

- wiceprezes Henryk Szostak

- skarbnik Paweł Piwka

- sekretarz Witold Ziemkowski

Komisja Rewizyjna:

- przewodniczący Grzegorz Chrzanowski

- członkowie: Kacper Kwiek, Stanisław Fietkiewicz


Zarząd TPRŁ
Nowe dopływy w naszym dorzeczu
Przedstawiamy dalszy ciąg konstruktywnej korespondencji z Urzędami ustawowo zajmującymi się ochroną środowiska w naszym kraju.
Główny Inspektor Ochrony Środowiska po naszych wyjaśnieniach i przypomnieniu w jakim celu został powołany, zdecydował się przekazać nasze wnioski o zbadanie przyczyn zwiększonej zachorowalności na UDN troci wędrownej i innych ryb Pomorskiemu i Zachodniopomorskiemu Inspektorowi Ochrony Środowiska.

Na odpowiedź od Pomorskiego Inspektora nie czekaliśmy długo. Postanowiliśmy więc pokazać na fotografiach wyniki "intensywnego monitoringu wód płynących" oraz "wyniki wieloletnich badań wykazujących stabilizację stanu wód płynących" według WIOŚ w Gdańsku, zweryfikowaną przez nas w terenie.