Nawigacja
Strona Główna
Aktualności
Artykuły
Galeria
Galeria B.Kotlarz
Statut TPRŁ
Do pobrania
Linki
Kontakt
Szukaj
Przekaż 1 % podatku
Info TPRŁ
eng pl
Przekaż 1 % swojego podatku
opp
Galeria B. Kotlarz
galeria kotlarz
Nasze wyróżnienia
nasze wyróżnienia
Ostatnie artykuły
Skrzydlaty architekt
Bielik- najwi?kszy s...
Błękitna Strzała- zi...
Logo Towarzystwa Prz...
"Troć Łeby" - zawody
Pokoje
opp
Pogoda
pogoda
Kliknij na mapę.
Tarło przyżyciowe troci wędrownej nad Łebą
Podobnie jak w ubiegłym roku pozyskiwanie ikry i mleczu troci wędrownej prowadzone w ramach zadań ochronnych przez Słowiński Park Narodowy odbywało się metodą przyżyciową. Zabiegowi poddanych zostało ponad 100 troci wędrownych. Ryby po oznakowaniu, wróciły żywe do swojego naturalnego środowiska.
W tym roku zmieniony został sposób oznakowania ryb. Wszystkie ryby zostały oznakowane nowymi znaczkami „T-bar” koloru żółtego o serii zaczynającej się literami: „PL SPN”. Znaczki te są trwalsze od tradycyjnych „Carlin”.

W rozwinięciu wiadomości można znalezć instrukcję postępowania w przypadku połowu troci oznakowanej znaczkiem Carlin lub T-bar i krótki fotoreportaż z akcji pobierania ikry.

Chcielibyśmy serdecznie podziękować dyrekcji Słowińskiego Parku Narodowego i wszystkim osobom zaangażowanym w organizację kolejnego przyżyciowego tarła troci nad rzeką Łebą.

Informacje w przypadku połowu troci wędrownej lub łososia ze znaczkiem:

  • rybę należy zmierzyć (cm) oraz zważyć (kg):

- długość całkowitą (Lt) , od początku głowy do najdłuższego promienia płetwy ogonowej oraz
- l. caud. , czyli długość ryby od głowy do najkrótszego promienia płetwy ogonowej
- wagę podajemy w kilogramach z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku

  • należy zebrać delikatnie nożykiem ok 10 łusek powyżej 3 rzędu nad linią naboczną w połowie odległości między płetwą tłuszczową, a płetwą grzbietową. Łuski najlepiej włożyć do koperty do wyschnięcia.
  • podać datę połowu, miejsce złowienia, nr telefonu kontaktowego.

Łuski ryby oraz dane wraz ze znaczkiem należy przesłać na adres:

Instytut Rybactwa Śródlądowego
Zakład Ryb Wędrownych
ul. Synów Pułku 37 80-298 Gdańsk

lub zgłosić informację na adres mailowy: adam.lejk@uwm.edu.pl

W przypadku złowienia troci wędrownej zaopatrzonej w zielony znaczek Carlin o serii PIRS-PMIR (blaszka z numerem przyczepiona do płetwy grzbietowej) lub znaczka T-bar serii PL SPN (żółty kawałek rurki z numerem seryjnym przy płetwie grzbietowej) należy zgłosić informację e-mailowo na adres: adam.lejk@uwm.edu.pl lub sekretariat@slowinskipn.pl lub na powyższy adres instytutu.

 Pobieranie ikry od samicy troci wędrownej.W sumie pobrano 500 000 ziaren ikry.
Podczas tarła ryby są mierzone, ważone oraz pobierana jest łuska do odczytu wieku. W tym roku ryby z tarła przyżyciowego zostały ponadto oznaczone znaczkami T-bar.


Znaczek T-bar. Seria rozpoczyna się symbolami: "PL SPN" oraz indywidualnym ciągiem cyfr. Znaczek umieszczony jest pod płetwą grzbietową.

Po pobraniu ikry ryby są wybudzane w basenach zakupionych przez TPRŁ z pieniędzy otrzymanych z odpisu 1%. W imieniu troci dziękujemy wszystkim darczyńcom! ;)