
Za nami pierwszy seans przyżyciowego tarła troci, w którym udało się, bez szkody dla ryb pobrać około 100 tys ziaren ikry, a następnie zapłodnić ją pozyskanym w podobny sposób mleczem.
Konsekwentnie trzeci rok z rzędu udowadniamy, że można wykonywać zobowiązania wynikające z operatów rybackich i nie szkodzić rybom.
Konsekwetnie też, po raz kolejny serdecznie dziękujemy naszym kolegom, pracownikom Słowińskiego Parku Narodowego i Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie za ogromne zaangażowanie, wysiłek i pracę przy tarle przyżyciowym!
W tym roku, dzięki naszej inicjatywie oraz pomocy i doświadczeniu osób zaangażowanych w tarło przyżyciowe nad Łebą, udało się zorganizować pierwsze przyżyciowe tarło nad rzeką Drwęcą – gratulujemy i tym samym po raz kolejny udowadniamy, że naszemu Towarzystwu los żadnej polskiej rzeki nie jest obojętny.
Obecnie największy nasz problem to zwroty znaczków, które są wszczepiane rybom w okolicy płetwy grzbietowej. Informacje pochodzące od rybaków i wędkarzy, którzy złowią rybę wypuszczona po tarle są niezwykle cenne, ale jest ich obecnie zbyt mało!
Mamy potwierdzone informacje, że wędkarze nie wiedzą jak zachować się w przypadku złowienia oznakowanej ryby, dlatego w tym roku TPRŁ zakupi kalendarzyki informacyjne, na których wędkarz znajdzie informacje co zrobić w przypadku złowienia troci ze znaczkiem. Kalendarzyki informacyjne będą załączane do pozwolenia na połów ryb wydawanych przez ZO PZW w Słupsku, natomiast dla pozostałych wędkarzy informacje publikujemy w poniższym linku:
http://www.rzekaleba.pl/news.php?readmore=208

Ryby są ważone, mierzone...

...następnie pobierana jest ikra.

Kolejny krok to znakowanie ryb znaczkami T-Bar. Seria rozpoczyna się symbolami: "PL SPN" oraz indywidualnym ciągiem cyfr. Znaczek umieszczony jest pod płetwą grzbietową. Bardzo prosimy o zwracanie znaczków zgodnie z instrukcją z linku: http://rzekaleba.pl/news.php?readmore=208 Prosimy też o przekazywanie tej informacji w rozmowach z kolegami łowiącymi w dorzeczu Łeby.

I czas na pożegnanie...
Zdjęcia: Adam Lejk, Słowiński Park Narodowy
|