Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/platne/rzekaleba/public_html/maincore.php on line 35

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/platne/rzekaleba/public_html/maincore.php on line 35

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/platne/rzekaleba/public_html/maincore.php on line 36

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/platne/rzekaleba/public_html/maincore.php on line 36

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/platne/rzekaleba/public_html/maincore.php on line 37

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/platne/rzekaleba/public_html/maincore.php on line 37

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/platne/rzekaleba/public_html/maincore.php on line 38

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/platne/rzekaleba/public_html/maincore.php on line 38

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/platne/rzekaleba/public_html/maincore.php on line 39
Towarzystwo Przyjaciół Rzeki Łeby - News
Nawigacja
Strona Główna
Aktualności
Artykuły
Galeria
Galeria B.Kotlarz
Statut TPRŁ
Do pobrania
Linki
Kontakt
Szukaj
Przekaż 1 % podatku
Info TPRŁ
eng pl
Przekaż 1 % swojego podatku
opp
Galeria B. Kotlarz
galeria kotlarz
Nasze wyróżnienia
nasze wyróżnienia
Ostatnie artykuły
Skrzydlaty architekt
Bielik- najwi?kszy s...
Błękitna Strzała- zi...
Logo Towarzystwa Prz...
"Troć Łeby" - zawody
TPRŁ laureatem X Edycji Nagrody im. Aleksandra Patkowskiego

Jury X Edycji Nagrody im. Aleksandra Patkowskiego na posiedzeniu w Busku Zdroju w dniu 25 sierpnia 2008 r., w składzie: pisarz Wiesław Myśliwski- przewodniczący, dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu- Zofia Czubowa, redaktor Krzysztof Burek- członkowie, po rozpatrzeniu zgłoszeń z całej Polski,  przyznało główną nagrodę (4000 zł) Towarzystwu Przyjaciół Rzeki Łeby „za działalność ekologiczno-kulturową, będącą odpowiedzią na współcześnie szczególnie istotny problem bycia człowieka w środowisku przyrodniczym, prowadzoną w niekonwencjonalnej formie oraz przekraczającą wąską przestrzeń obszarową”.

Organizatorem i fundatorem Nagrody nawiązującej do dokonań twórcy teorii i praktyki społecznej regionalizmu Aleksandra Patkowskiego (1890-1942) jest Muzeum Okręgowe w Sandomierzu przy współudziale innych zainteresowanych instytucji centralnych i regionalnych. Nagrodę przyznaje się osobom prywatnym bądź stowarzyszeniom za znaczące osiągnięcia na rzecz społeczności lokalnych.
Tablica informacyjna przy zespole tarlisk „Trzy Mosty”

 TPRŁ umieściło na lewym brzegu rzekli Łeby przy moście w ul. Staromiejskiej tablicę informacyjną o cyklu życiowym i biologii rozrodu troci wędrownej i łososia atlantyckiego.  Tablica stanęła w centrum miasta, przy odtworzonych tarliskach, w miejscu gdzie z mostu na deptaku mieszkańcy Lęborka i turyści wielokrotnie podziwiać mogli tarło dużych szlachetnych ryb. Atrakcyjnie plastycznie zaprojektowaną prze firmę Elgraf Elżbiety Nosko tablicę nieodpłatnie wykonał i zamontował współpracujący z Towarzystwem Usługowy Zakład Ślusarsko-Instalacyjny Pana Janusza Chroła. Serdecznie dziękujemy.
Dolina Świniuchy po 8 latach…

 Jest rok 2000. W Lęborku kończy prace zespół opracowujący „Inwentaryzację i waloryzację przyrodniczą miasta Lęborka”. Przewodniczy mu biegły w zakresie ochrony przyrody ówczesnego Ministerstwa Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa- Włodzimierz Mieńko. Ocenie poddano również dolinę małego płynącego wzdłuż wschodnich obrzeży cmentarza prawobrzeżnego dopływu Okalicy- Świniuchy. Okazała się ona prawdziwą przyrodniczą rewelacją. Tak właśnie postrzegał ją wówczas zespół fachowców w swoim opisie:
Pomniki przyrody


TPRŁ wystąpiło do wójta gminy Cewice z wnioskiem o objęcie ochroną w formie pomnika przyrody następujących drzew rosnących w gminie na obszarze dorzecza Łeby:

Powraca sprawa przepławki

 17 czerwca odbyło się w Urzędzie Miejskim spotkanie w sprawie budowy przepławki dla ryb dwuśrodowiskowych przy jazie na rzece Łebie w Lęborku. W spotkaniu prowadzonym przez naczelnika Wydziału Gospodarki Miejskiej i Inwestycji Romualda Babula udział wzięli: doc. dr hab. Piotr Dębowski i Rafał Bernaś (Instytut Rybactwa Śródlądowego- Zakład Ryb Wędrownych w Gdańsku), Wojciech Szymański (RZGW Gdańsk), Józef Zgrabczyński (Biprowodmel Poznań), Ryszard Nosko i Ryszard Mikołajczyk (S.C. Młyn Zamkowy), Tadeusz Mazurkiewicz (ZMiUW WP w Gdańsku) oraz Zygmunt Lisiecki (TPRŁ).
List gratulacyjny

Z okazji 10-lecia działalności Towarzystwo Przyjaciół Rzeki Łeby otrzymało życzliwy list gratulacyjny od posła na Sejm RP Witolda Namyślaka. Pełny tekst listu w rozwinięciu wiadomości.
Skrzydlaty architekt

Strona wzbogaciła się o nowy, ozdobiony unikatowymi zdjęciami artykuł Bogusława Kotlarza, opisujący remiza- jednego ze skrzydlatych mieszkańców dorzecza Łeby.
Zachęcamy do lektury. Artykuł znajdziecie TUTAJ.
Mit czystej energii, czyli jak zabito 1,5 kilometra rzeki

 14 czerwca ok. godziny 14.30 podchodzimy do małej elektrowni wodnej w Porzeczu, gmina Łęczyce, powiat wejherowski, zlokalizowanej na pięknym przełomowym odcinku rzeki Łeby. Obiekt wyposażony, a jakże, zgodnie z przepisami, w przepławkę umożliwiającą- nie to przejęzyczenie- uniemożliwiającą migrację ryb. Przy jazie elektrowni oglądamy wylot z przepławki (wejście ryb) i wlot do przepławki (wyjście ryb). O jakimkolwiek wejściu ryb lub ich wyjściu trudno jednak mówić. Nieprawidłowo wykonane wejście praktycznie zawieszone w powietrzu zablokowane na sucho głazami. Jeszcze gorzej jest z wyjściem, całkowicie zastawionym umieszczonymi w prowadnicach deskami- cała woda na turbinę.
Dziesięciolecie działalności TPRŁ

W Lęborku na uroczystości związanej z obchodzonym 10-leciem działalności Towarzystwa Przyjaciół Rzeki Łeby zebrali się 1 czerwca przyjaciele rzeki i zaproszeni goście. Obecni byli m. in. poseł na Sejm RP Witold Namyślak, starosta lęborski Ryszard Wenta, burmistrz Lęborka Włodzimierz Klata, prezes ZO PZW w Słupsku Teodor Rudnik, wiceprezes ZO PZW Mariusz Szczepaniak, pisarz, grafik i publicysta, twórca logo Towarzystwa- Robert Tracz, prezes Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Rzeki Redy Grzegorz Świąder, wiceprezes Koła PZW „Trzy Rzeki” ze Słupska Artur Wysocki, wiceprezes Klubu Muchowego „Lipień” z Wejherowa Wincenty Polakowski, koordynator regionalny Komitetu Ochrony Orłów Bogusław Kotlarz.
Popular Promotional Products with Best Value

 24 maja informowaliśmy o przebiegu zainicjowanej przez LOT „Ziemia Lęborska” akcji sprzątania rzeki Łeby na odcinku II (od ujścia Kisewy do mostu w Chocielewku) wysprzątanym przez koła PZW: Lębork-Miasto, przy KPP, „Marzenie” ze Zdrzewna, młodzież PCE, Klub Muchowy „Dolina Łeby”, TPRŁ i przedstawicieli władz. W rozwinięciu wiadomości opisano sprzątanie pozostałych odcinków.
Generalne sprzątanie rzeki Łeby

 W dniu dzisiejszym 24 maja odbyło się generalne sprzątanie rzeki Łeby od mostu w m. Mosty do ujścia do jez. Łebsko. Rzekę podzielono na odcinki przyporządkowane poszczególnym gminom organizującym na swoim terenie jej uwalnianie od degradujących śmieci.