Nawigacja
Strona Główna
Aktualności
Artykuły
Galeria
Galeria B.Kotlarz
Statut TPRŁ
Do pobrania
Linki
Kontakt
Szukaj
Przekaż 1 % podatku
Info TPRŁ
eng pl
Przekaż 1 % swojego podatku
opp
Galeria B. Kotlarz
galeria kotlarz
Nasze wyróżnienia
nasze wyróżnienia
Ostatnie artykuły
Skrzydlaty architekt
Bielik- najwi?kszy s...
Błękitna Strzała- zi...
Logo Towarzystwa Prz...
"Troć Łeby" - zawody
Pokoje
opp
Pogoda
pogoda
Kliknij na mapę.
Sprzątanie tarlisk- rzeka Okalica

Kolejną rzeką do posprzątania była Okalica, gdzie z roku na rok coraz więcej troci buduje gniazda tarłowe. Wędkarze z Klubu Muchowego "Dolina Łeby", członkowie Towarzystwa Przyjaciół Rzeki Łeby, strażnicy Społecznej Straży Rybackiej a jednocześnie wędkarze zrzeszeni w Kole PZW Lębork Miasto zebrali się nad Okalicą, poświęcając swój wolny czas na uporządkowanie miejsc tarliskowych. Oczyszczone zostało koryto rzeki, wszystkie znalezione śmieci wydobyto i usunięto. Teraz pozostaje tylko czekać na okazałe trocie.

Zespół tarlisk „Trzy Mosty” ukończony

 Po odtworzeniu w 2005 roku tarlisk w rzece Łebie powyżej mostu w ul. Armii Krajowej (w km 58+280) i powyżej mostu w ul. Staromiejskiej (w km 58+480) Zarząd Towarzystwa w oparciu o opracowanie Józefa Jeleńskiego „Zakres możliwych działań dla odtworzenia tarlisk łososia i troci w rzece Łebie w Lęborku” wykonał w centrum miasta trzecie tarlisko powyżej mostu w alei Wolności (w km 58+160), tworząc tym samym zespół tarlisk „Trzy Mosty”. Odległość między skrajnymi tarliskami wynosi zaledwie 320 m, stanowią więc one wyraźną całość.

Sprzątanie tarlisk- rzeka Łeba

 Dnia 8 września 2007r. członkowie kół lęborskich, SSR, Towarzystwa Przyjaciół Rzeki Łeby i Klubu Muchowego "Dolina Łeby" posprzątali tarliska przy moście w ul. Staromiejskiej i Armii Krajowej. Niestety poza stałymi uczestnikami podobnych akcji nie było więcej chętnych do pomocy. Tarliska w rzece Łebie zostały posprzątane, przegrabione i przez to oczyszczone ze szlamu, mułu i pozostałości po ostatnim zanieczyszczeniu. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom sprzątania za zaangażowanie.


Zarybienie rzeki Łeby pstrągiem potokowym

W dniu 25 lipca 2007r. do rzeki Łeby trafiło 10 000 szt. narybku pstrąga potokowego pochodzącego z hodowli Panów Łabędzkich. 9000 szt. zostało zakupione ze środków pozyskanych staraniem Towarzystwa Przyjaciół Rzeki Łeby od Stowarzyszenia Polskich Producentów i Importerów Sprzętu Wędkarskiego z siedzibą przy ul.Kujawskiej 4, 60-618 Poznań. Pozostały 1000 szt. przekazał Pan Jan Łabędzki. Łącznie do rzeki Łeby wpuszczono około 240 kg pstrągów o wielkości około 15cm. Efekty zarybienia będzie można odczuć wędkarsko dopiero kiedy przekroczą one wymiar ochronny.

ZDJĘCIA W GALERII
"Spowiedź Kardynała" wydana
       

Nakładem gdańskiego wydawnictwa „Marpress” wydana została książka Roberta Tracza pt. „Spowiedź Kardynała”- opowiadania wędkarskie.  

Autor wędkarstwo muchowe uprawia od trzydziestu lat, interesuje się jego historią. Zaangażowany w ochronę pomorskiego krajobrazu, rzek i jezior. Członek Klubu Wędkarskiego „Pstrąg” w Gdańsku oraz Towarzystwa Przyjaciół Rzeki Redy. Książka „Spowiedź Kardynała” jest zbiorem opowiadań i felietonów o tematyce wędkarskiej. Część z nich była publikowana w „Wiadomościach Wędkarskich”, „Wędkarzu Polskim” oraz „Wędkarskim Świecie”.

Rozprawa administracyjna o cofnięcie pozwolenia wodnoprawnego hodowcy znad Okalicy

15 maja 2007 roku w Starostwie Powiatowym w Lęborku odbyła się rozprawa administracyjna w sprawie o cofnięcie pozwolenia wodnoprawnego hodowcy prowadzącemu gospodarstwo rybackie w m. Malczyce - Rybki z wykorzystaniem wód rzeki Okalicy. W rozprawie uczestniczyli przedstawiciele ZO PZW w Słupsku, Towarzystwa Przyjaciół Rzeki Łeby, ZMiUW woj. Pomorskiego, właścicielka położonej niżej hodowli w Dretowie i właściciel gospodarstwa, którego dotyczyła sprawa. Od kilku lat zgłaszane były przez wędkarzy i organizacje ekologiczne spostrzeżenia o zbyt małym przepływie wody lub niemal jego braku poniżej ujęcia na hodowlę. Akcja kontrolna Społecznej Straży Rybackiej przeprowadzona w Rybkach 23 marca wznowiła kontrowersje wokół funkcjonowania hodowli i jej między innymi następstwem było ogłoszenie rozprawy administracyjnej. Stanowisko Towarzystwa Przyjaciół Rzeki Łeby w rozwinięciu wiadomości.

Wonderful Promotional Products for Kids

Ku radości lęborskich wędkarzy odtwarza się populacja lipieni w rzece Łebie. Zarybianie Łeby przez PZW, lepsza ochrona rzeki i jej dopływów, ustanowienie w mieście obrębu ochronnego, odtworzenie tarlisk ryb litofilnych powyżej mostów w ulicy Staromiejskiej i Armii Krajowej sprawiły, że w końcu kwietnia można było cieszyć się intensywnym tarłem ryb tego gatunku. W słoneczne dni wielokrotnie widoczne składanie ikry w mikrozagłębienia w dnie przez ekstatycznie drgające ryby z postawioną „kardynalską” płetwą grzbietową, poprzedzone rywalizacją samców, tworzyło przepiękne widowisko.

"Troć Łeby 2007"- relacja z imprezy
 
W dniach 13 i 14 stycznia 2007 roku odbyły się IV ogólnopolskie zawody muchowe „Troć Łeby 2007” o puchar prezesa Towarzystwa Przyjaciół Rzeki Łeby. W czasie uroczystego otwarcia zawodów, prezes klubu muchowego Andrzej Adamiak wręczył koledze Marianowi Ślęzakowi pamiątkowy grawerton za zasługi dla wędkarstwa i ochrony środowiska nadając jednocześnie tytuł Honorowego Członka Klubu Muchowego Dolina Łeby. 
Zawody zorganizowane zostały przez Klub Muchowy Dolina Łeby i Towarzystwo Przyjaciół Rzeki Łeby z Lęborka.


Sprawa zanieczyszczenia rzeki Łeby- ciąg dalszy

 Prokuratura Rejonowa w Wejherowie zarządzeniem z dnia 4 maja 2006 uwzględniła zażalenie Starosty Lęborskiego wniesione do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku i uchyliła zaskarżone postanowienie z dnia 30.12.2005 r. o odmowie wszczęcia postępowania przygotowawczego w sprawie dotyczącej zanieczyszczenia wód rzeki Łeby. W związku z tym, postanowieniem z dnia 22 maja 2006 r. wszczęto postępowanie przygotowawcze o czyn z art. 181&1 KK.


O sprawie informowaliśmy TUTAJ
Kolejny krok ku budowie lęborskiej przepławki
 
 Do Urzędu Miejskiego w Lęborku wpłynęło zlecone opracowanie doc.dr hab. inż. Wiesława Wiśniewolskiego „Ekspertyza ichtiologiczna dotycząca określenia warunków jakie powinna spełniać konstrukcja przepławki dla ryb na piętrzeniu rzeki Łeba w miejscowości Lębork, w km 58+900 biegu tej rzeki”.

          

Pismo w sprawie obwodu rybackiego nr 4

 Towarzystwo Przyjaciół Rzeki Łeby zwraca się z uprzejmą prośbą o udzielenie informacji dotyczących utworzenia obwodu rybackiego nr 4 obejmującego 600 m odcinek rzeki Łeby od mostu w ulicy Turystycznej w Łebie do granicy Słowińskiego Parku Narodowego. W szczególności prosimy o odpowiedź:
1. Kto opracował operat rybacki dla obwodu?
2. Jaki przewidziano w nim sposób i warunki odtwarzania eksploatowanych gatunków ryb wędrownych, zagrożonych również pogorszonymi możliwościami rozrodu naturalnego?