Nawigacja
Strona Główna
Aktualności
Artykuły
Galeria
Galeria B.Kotlarz
Statut TPRŁ
Do pobrania
Linki
Kontakt
Szukaj
Przekaż 1 % podatku
Info TPRŁ
eng pl
Przekaż 1 % swojego podatku
opp
Galeria B. Kotlarz
galeria kotlarz
Nasze wyróżnienia
nasze wyróżnienia
Ostatnie artykuły
Skrzydlaty architekt
Bielik- najwi?kszy s...
Błękitna Strzała- zi...
Logo Towarzystwa Prz...
"Troć Łeby" - zawody
Pokoje
opp
Pogoda
pogoda
Kliknij na mapę.
Trociowy spektakl rozpoczęty
Niepowtarzalny melanż trociowych godów w obiektywie Kamila Lisieckiego. (kliknij na zdjęcie, otworzy się w nowym oknie).

Okres ochronny troci w morzu Bałtyckim: 15 września do dnia 15 listopada w 4-milowym pasie wód przybrzeżnych
W związku z obowiązującym ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 4 marca 2008 r. w sprawie wymiarów i okresów ochronnych organizmów morskich oraz szczegółowych warunków wykonywania rybołówstwa morskiego:
"§ 3. Ustanawia się okresy ochronne dla następujących gatunków ryb:
1) łososia i troci w terminie od dnia 15 września do dnia 15 listopada w 4-milowym pasie wód przybrzeżnych z wyłączeniem wód w granicach właściwości terytorialnej Okręgowego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego w Gdyni;"

Zwracamy się z uprzejmą prośbą do wędkarzy morskich i wszystkich świadków łamania w/w rozporządzenia o niezwłoczne poinformowanie o zaistniałych nieprawidowościach. Prosimy o nadsyłanie zdjęć, szczegółowych informacji (lokalizacja nielegalnych sieci) pod adres: towarzystwo@dolinaleby.eu

Równocześnie prosimy o powiadomienie najbliższego:

Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego w Łebie
84-360 Łeba
ul. Kościuszki 1
tel: 059 86 62 041
st. insp. Paweł Chrostowski

"Akcja Troć 2011"
Rozpoczęły się działania związane z ochroną tarła troci. W "Akcję Troć 2011" zaangażowana jest policja, straż miejska, straż graniczna, członkowie SSR skupieni w kołach PZW oraz ochotnicy.
Pierwsze patrole jak na razie przebiegają spokojnie, bez incydentów. Lada dzień zostanie otworzony całodobowy posterunek SSR przy jednym z dopływów Łeby.
Warto nadmienić, że całodobowa ochrona tarła troci trwa nad Łebą już kilkanaście lat z rzędu. W efekcie tych działań kłusownictwo zostało praktycznie zmarginalizowane...
Tarło troci na żywej rybie coraz bliżej

Tarło troci na żywej rybie coraz bliżej. Dobiegają już końca ostatnie przygotowania. Towarzystwo Przyjaciół Rzeki Łeby wspomogło organizacyjnie Władze Słowińskiego Parku Narodowego, który będzie prowadził tarło przekazując trzy polowe baseny na wodę, każdy o objętości 2,5 m3, w których będą przetrzymywane ryby podczas pozyskiwania ikry i mleczu.

Z niecierpliwością czekamy na pierwsze w historii tarło troci na żywej rybie nad rzeką Łebą.

Nowe władze TPRŁ

W dniu 8 maja 2011r. obradowało Walne Zebranie Wyborcze Towarzystwa Przyjaciół Rzeki Łeby.

Tarło troci w Łebie na "żywej rybie"

Zakończyło się postępowanie administracyjne przeprowadzone na wniosek

Słowińskiego Parku Narodowego przez Starostwo Powiatowe w Słupsku. Przypomnijmy, władze SPN-u wnioskowały min. o:

1. Przegrodzenie rybackimi narzędziami połowowymi więcej niż połowy szerokości łożyska wody płynącej j.Łebsko w okolicy płw. Gackiego z zachowaniem 150 metrowego przejścia migracyjnego od dnia 01 sierpnia do 30 listopada 2011r.

2. „Przegrodzenie rybackimi narzędziami połowowymi więcej niż połowy szerokości łożyska wody płynącej j. Łebsko w okolicy m. Rąbka z zachowaniem 150 metrowego przejścia migracyjnego od dnia 01 sierpnia do 30 listopada 2011r, oraz przegrodzenie 150 metrowego przejścia migracyjnego (całkowitego przegrodzenia) od dnia 25 października do momentu pozyskania 500 000 ziaren ikry troci, celem umożliwienia realizacji zadań ochronnych jeziora Łebsko do dnia 30 listopada 2011r.”

Relacja z zawodów Troć Łeby 2011

106 wędkarzy z całego kraju uczestniczyło w VIII Ogólnopolskich Zawodach w Wędkarstwie Muchowym „Troć Łeby 2011”, zorganizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Rzeki Łeby i Klub Muchowy „Dolina Łeby” pod patronatem medialnym magazynu „Wędkarski Świat”.
Zawody Muchowe Troć Łeby 2011


Towarzystwo Przyjaciół Rzeki Łeby i Klub Muchowy "Dolina Łeby" już po raz ósmy organizują zawody w wędkarstwie muchowym z cyklu "Troć Łeby", które odbędą się w dniach 8-9 stycznia 2011r. nad rzeką Łebą.

UWAGA! Osoby zaproszone prosimy o potwierdzenie przybycia!


ZMIANA MIEJSCA ZBIÓRKI- OTWARCIE ZAWODÓW W BAZIE NOCLEGOWEJ W RUNOWIE


Dane kontaktowe dla osób chcących wziąć udział w zawodach:
e-mail: towarzystwo@dolinaleby.eu
Andrzej Adamiak tel.: 601079900
Trwa akcja ochrony tarła troci


Akcja ochrony tarła troci w dorzeczu Łeby podobnie jak w latach ubiegłych przebiega dobrze. Powodzenie całego przedsięwzięcia opiera się przede wszystkim na zaangażowaniu strażników SSR i wędkarzy z kół PZW naszego rejonu, wspieranych przez służby mundurowe (Policja, Straż Graniczna, Straż Leśna), ochotników oraz członków TPRŁ i KMDŁ. Całodobowe dyżury i patrole nad mieszczącym najwięcej tarlisk dopływem Łeby- rzeką Okalicą- są możliwe dzięki zaangażowaniu wędkarzy z kół PZW: Lębork-Miasto, przy Komendzie Powiatowej Policji, Wojskowo-Gminnego Koła PZW w Siemirowicach, przy Cechu Rzemiosł Różnych oraz Marzenie ze Zdrzewna. Mobilne patrole, często z udziałem policji,  odwiedzają najbardziej zagrożone kłusownictwem miejsca.

Najciekawsze ujęcia z tarlisk


W związku z rozpoczynającym się tarłem troci przypominamy najciekawszy film nakręcony rok temu nad wybudowanym przez TPRŁ tarliskiem w Strudze Rybnickiej.

Ruszyła akcja ochrony tarła troci


Na poszerzonym posiedzeniu Komisji Ochrony Środowiska Rolnictwa i Leśnictwa Rady Powiatu Lęborskiego powołano Sztab Ochrony Tarła Troci „Lęborska Troć 2010”. W skład sztabu weszli przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji, Placówki Straży Granicznej w Łebie, Państwowej Straży Rybackiej, Społecznej Straży Rybackiej z komendantem powiatowym i starszymi grup SSR z kół PZW powiatu, przedstawiciele zarządów kół PZW, TPRŁ i Komisji OŚRiL. Siedziba sztabu znajduje się w Komendzie Powiatowej Policji. Służby patrolowe, do których włączono przewodników z psami służbowymi objęły ochroną miejsca tarłowe i trasy migracyjne troci wędrownej i łososia. Wszelkie spostrzeżenia o podejrzanych zdarzeniach nad wodą można zgłaszać pod nr tel. 112 i 997. TPRŁ wesprze akcję przeznaczając część środków z 1% na zakup paliwa dla policji oraz drewna na ogniska na strzeżonych całodobowo odcinkach. 

fot. KPP w Lęborku